marka logo tasarım

Logo nedir? Sözcük fehvaı olarak esas içinlığı dilimizde amblem olan, bir alışverişin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, fehvaını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak alışverişletmenin yahut organizasyonun direk olarak yaptığı alışverişi sembolize edebileceği kabil, markanın kendi fehvaı ile de sembolleştirilebilir, hatta bazı çhileışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı ciğererik ve anlamlara sahip olabilir.

Sorusu sorulduğunda sözcük fehvaının dışında, birmebzul logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı yapacak olan nefer yahut kuruma neyin ve nite aktarıldığı enikonu önemlidir. öteki taraftan logo tasavvur çhileışmasını yapacak nefer yahut kurumun sizi nite anladığı ve logo çhileışmanızı nite değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çhileışma sizin, alışverişletmenizin ve bundan ahir çhileışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çhileışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değalışveriştirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik ciğerin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çhileışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş alanı ile faaliyette bulunan şirketler ciğerin daha çok tercih edilebilir. Yalnızca bir sektörde etkinlik gösteren alışverişletmelerin çoğu kez logoları kesimü söz gelişi değer. Ama birden şu denli kesim ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda görünmek imkansızdır.

Logo ne alışverişe yarar?
İşletmeler ciğerin logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nite markası sıfır bir işletme eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz zaman aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile omuz omuza gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, he aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. önceki halini düşünmeye çhileışın. Markaların logoları olmadan sahiden bellik olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple alışverişletmenize kurumsal bir plan hazırlayarak yolunuza her hâlde adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasavvur” çhileışması ile esaslayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) tabir değer. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazı kişilerin bir zahirte tanılamanmasını sağlayan alışverişaretlerdir. Tipik bir logo firmaların üstelik edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan renk, font, şekil ve görsellerdir.

Yalın, hafif anlaşılır, geçekırlanması hafif, olanaklı başüstüneğunca azca nüshada renkten oluşfinansıdır. Her çdenktaş baskı ve bölge tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde tafsilatlar kaybolmamalı, çok önemli ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Değişik firma ya da ürünlere ilgili logolar ile karışıklığa saika vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya önemli pert verir.

Logo düşüncemcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e nazaran logoyu üreten düşüncemcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapılışun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin dâhilğine mutabık olmalıdır. Başkaca kurumun kendisini nite tanılamamladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin canipıkeşik lazım rengi lazım şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman üstelik rahatılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgili ürün ya da firma ciğerin logo tasarlanacağı zaman o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı vukuf sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı fehva hizmetında bu vukuf çok önemlidir.

marka logo tasarım