Kâmilen, bir esrarın ya da hizmetin koskocaman miktarlarda satın tuzakınması yahut satılması mealına gelir. Kâmilen satış, ekseriyetle perakende satımların bilakis, ürünleri koskocaman miktarlarda satın vadi ve henüz sonrasında bunları önemsiz miktarlarda satan alışverişletmelere ya da müşterilere gestaltlır.

Toptancılık ise, üreticilerden yahut ithalatçılardan ürünleri koskocaman miktarlarda satın vadi ve bunları henüz sonrasında perakendecilere yahut son kullanıcılara satan bir iş modelidir. Toptancılar, ürünlerin koskocaman miktarlarda satın tuzakınması yardımıyla, ürünlerin henüz düşüt vahit maliyeti ile satılabilmesine olanak esenlarlar. Toptancılar üste, perakendecilerin stoklarını yönetmelerine yardımcı olgunlaşmak midein farklı ürünlerin bulunmuş olduğu birbunca kategoride ürün sunabilirler.

Kâmilen kâr, birbunca endüstride bulunabilir ve ekseriyetle ürünlerin maliyetini uğratmak isteyen önemsiz ve koskocaman alışverişletmeler aracılığıyla kullanılır. Örneğin, bir marketin raflarındaki ürünlerin çoğu toptan satın karşıır ve henüz sonrasında müşterilere perakende olarak satılır. Ayrıca, bir yapım şirketi yapım malzemelerini toptan satın alarak maliyetlerini düşürebilir ve projelerinde henüz şu denli kar elde edebilir.

Toptancılar, ekseriyetle ürünlerin nakliyesi, depolanması ve teslimatı ile ilgilenirler. Ürünlerin emniyetli bir şekilde taşınması ve depolanması, hasar riskini en aza indirir ve müşterilerin sadık ürünleri sadık zamanda almasını esenlar. Toptancılar üste, perakendecilerin ve son kullanıcıların ihtiyaçlarına muvafık farklı ürünler sunarak yarış kazanımı esenlarlar.

Toptancılık, hem üreticiler hem bile perakendeciler midein birbunca kazanım sunar. Üreticiler, ürünlerinin satışını fazlalıkrabilirler ve koskocaman miktarlarda satış yapmış oldukları midein henüz şu denli gelir elde edebilirler. Perakendeciler ise, toptancılar yardımıyla ürünleri henüz düşüt fiyata satın alabilir ve henüz düşüt maliyetlerle satış yaparak henüz şu denli kar elde edebilirler.

Ancak, toptancılık iş modeli, bazı dezavantajlar da mideerebilir. Örneğin, toptan satış açmak midein koskocaman miktarlarda ürün stoku saklamak gerekir, bu da hazır para dürüstışını etkileyebilir ve alışverişletmeler midein riskli kabil. Ayrıca, toptancıların müşterilerine geceli gündüzlü ürün tedarik edebilmeleri ve yarışçi fiyatlar sunabilmeleri midein, tedarik zinciri yönetiminde titiz olmaları ve hızlı karşılık tesviye kabiliyetlerinin olması önemlidir.