Chat, Türkçesiyle “Söyleşi” fehvaına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım dair sergilediği performanstan sonrasında internetin yalnızca vukuf aktarımı bağırsakin değil, aynı zamanda eğlence bağırsakin de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir takma ad kullanarak (nickname) hasbihâl yazar eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç teşhismadığınız rastgele biriyle strüktürlabildiği kadar başkaca teşhisdığınız kişilerle de özel programlar yahut web siteleri tarafından strüktürlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri teşhisdığınız yahut teşhismadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanıdıkma ve hasbihâl etme için kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri alelumum programlama dilleri kullanılarak yahut hazır scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş bina etmek bağırsakin yalnızca nickname (takma kişi) söylemek yeterli olurken bazılarındaysa sohbete esaslamadan önce kesinlikle üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm genel ağ kullanıcıları ortada popüler olan Mynet ve ZurnaNet kadar siteler chat sitelerine esaslıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki genel ağ kullanıcılarıyla yetişek aralık utanmaünü kullanarak yalnızca hatlı, hatlı ve hayaletlü, sesli ve hayaletlü kadar tercihe sargılı olarak hasbihâl etmenize yardımcı olan yazılımlardır. Chat programlarının şimdiye kadar kullanılmış en popüler olanı kesik müddet önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isimli enstantane mesajlaşma yazılımıdır. Bir diğer popüler chat yetişek olan ve internetin efsane yazılımlarından kabul edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet